Kürtçe sözlükler ( Ferheng ) nasıl kullanılmalıdır ?

Kürtçe’yi öğrenmeye daha dogrusu kelime dağarcığınızı geliştirmek için yararlanacağınız en önemli kaynaklar elbetteki Kürtçe Sözlükler ( Ferhengên Kurdî ) olmalıdır.Tabi Kürtçe kelime haznenizi geliştirmek için sadece Ferhenglerden takip etmek yetmez.Bir çok farklı yolla kelime haznenizi geliştirebilirsiniz.

Kürtçe kelime dağarcığı geliştirmek için Kürtçe kitaplar okuyabilirsiniz bunun için onlarca yayın evi ve kitapları mevcut.Ayrıca Pirtukakurdi.com gibi bir eşsiz Kürtçe kaynak sitesi var.Bir diğeri Kürtçe öğrenme uygulamaları ki bunlar Andoid ve iOS telefonlar için var olan hem oyun hemde pratik yapma uygulamaları bulabilirsiniz.

KÜRTÇE SÖZLÜKLERDEN NASIL FAYDALANMALI ?

Kürtçe sözlükler yararlanabileceğimiz ve kelimelerin anlamını Türkçe ve İngilizce an be an görebileceğiniz kaynaklardır.Bunlardan nasıl faydalanmalısınız açıklayalım;

 • Eğer zaten Kürtçe biliyor ve geliştirmek istiyorsanız yararlanabilirsiniz.Kürtçe konuşmayı özgün hale getirmek yani Farsça, Türkçe ve Arapça kelimelerden arındırarak konuşmak için kullanabilirsiniz. Nasıl mı ? Diyelim “Ben seni dinliyorum” Kürtçe ifade edilirken “Ez te guhdar dikim” daki “guhdar kirin” dinlemek demek.Yine “Ben seni anlıyorum” ifade edilirken “Ez te fêhm dikim” yada “Ez te gihîştim” yani anlamak yerine gihîştim yada fêhm dikim kullandık.Böylece Kürtçe konuşurken sık sık kullandığımız kelimelerin yerine en doğru Kürtçe kelimeyi bularak dilimizi özgünleştirebiliriz.
 • Eğer Kürtçe’yi ilk defa öğreniyorsanız yine basit kelimeleri bu kaynaklardan temin ederek Kürtçe’nizi geliştirebilirsiniz.

Konumuzu dağıtmadan geri dönersek , internet üzerinde onlarca Kürtçe Sözlük bulunmaktadır.işte bunlardan bazıları;

KÜRTÇE SÖZLÜKLER (FERHENGÊN KURDÎ)

1- https://ku.glosbe.com/ – Çok dilde hizmet veren yabancı bir sözlük sitesi.Üzerinde Kürtçe kelime karşılıklarını farklı dillerde kolayca bulmanız mümkündür.

2- Ferheng.co – İyi bir Kürtçe kelime kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.Kelimelere her gün yenileri ekleniyor yada eş anlamlı kelimeler süreklü güncelleniyor.Bulmak istediğiniz kelimeyi türkçe kürtçe yada ingilizce yazıp karşığılını hemen bulabiliyorsunuz.

3- https://ku.wiktionary.org – Bu da bir Wikipedia servisi olup Kürtçe kelimeler, dilbilgisi kelimelerin kökeni ve daha bir çok bilgiyi bulabileceğiniz serbest kullanıcılarca geliştirilen Kürtçe dilinde bir sözlük sayfası.

4- TheKurdishDictionary.org – Yararlabileceğiniz kelime anlamlarını kurmancî , soranî gibi zaravalar görebileceğiniz ve farklı dillerde kullanabileceğiniz farklı bir ferheng sitesi.

Sizde Kürtçe kelime dağarcağınızı nasıl geliştirdiğinizi ve yararlandığınız kaynakları bizimle paylaşabilirsiniz.

author
Author: 
  Kürtçe islami sohbet nedir ?
  Kürtçe islami sohbet nedir ?
  islamiyet , müslümanların sahip olduğu ve kitabı
  Kürtçe sohbete nasıl başlamalı ? Nasıl devam etmeli ? Örnek Cümleler
  Kürtçe sohbete nasıl başlamalı ? Nasıl devam etmeli ? Örnek Cümleler
  Kürtçe sohbete giriş yapmadan önce kürtçe derslerini
  Kürtçe Alfabesi Hakkında
  Kürtçe Alfabesi Hakkında
  Kürtler , tarihte bir çok alfabe kullanmışlardır.Bunlardan

  Şimdi bir yorum gönder "Kürtçe sözlükler ( Ferheng ) nasıl kullanılmalıdır ?"


  Top